„Nepokořitelná“ rozhledna Babí lom

Rozhledna Babí lom patří k oblíbeným výletním místům. Je nepřehlédnutelnou dominantou na okraji Moravského krasu. A na tuto dominantu se dnes s kočárkem vydáme.

Začnete-li pátrat po bližších informacích, zjistíte následující. Rozhledna stojí na skalnatém výběžku ve výšce 521 m.n.m. Současnou podobu má od roku 1961. Nejsnáze se k ní údajně dostanete z Lelekovic po červené turistické značce.

Už pohledem z dálky je člověku jasné, že přístup k rozhledně není zrovna bezbariérový.

My jsme se přece jenom o dobytí vrcholu pokusili. Nejednou. Opravdu to totiž není žádná legrace. Přirozeně jsme nejprve volili trasy po turisticky značených cestách. Převýšení a v některých úsecích i terén, byl však s kočárkem nad moje síly. Proto přišla na řadu mapa. Nakonec jsme zjistili, že kombinací turisticky značených a neznačených cest se dá s kočárkem či vozíkem dojet těsně pod rozhlednu. V případě, že si vyberete na listy méně bohaté období, můžete si s rozhlednou udělat i pěknou fotku.

Zde je nabídka námi vyzkoušených tras. Obě trasy mají výchozí bod v Kuřim – Podlesí. Trasa B jde modifikovat. Je možné jít z Lelekovic, nebo z Vranova, kde je cesta nejvíce po rovině a napojit se na trasu B u Lelkovadla.

Ještě jedno malé upozornění na závěr. Částečně se pohybujete po turisticky neznačených cestách, můžete se proto setkat s jednou nepříjemností. Pokácený strom přes cestu má majitel povinnost odstarnit. Zákoná lhůta je však půl roku. Tak dlouho tam asi čekat nebudete.

Mapy  doplněné fotkami z jednotlivých částí cesty jsou přiloženy v pdf.

Mapa s trasy na Babí lom.pdf Mapa s trasy na Babí lom.pdf (1,71 MB

Mapa a trasy na Babí lom plus foto.pdf Mapa a trasy na Babí lom plus foto.pdf (3,72 MB)

autor článku: Michal Navrátil

Nahoru