„Najděte si svého marťana“ – kniha, která zaujme

Mimozemšťan Frederik SkíííííT Jelikož se nám dlouhé zimní večery nezadržitelně blíží, rozhodla jsem se, podělit se s Vámi o knižní typ.

Nelekejte se, nechci Vás unavovat další hodnotnou monografií z řad odborné speciálně pedagogické literatury, rázu jak pomocí vhodných citací vytvořit ze sta knih sto první neméně hodnotnou a připsat si tímto počinem vzletný titul před jméno. Publikace tohoto rázu o problematice, jenž Vás zajímá, jste jistě schopni vyhledat si sami. Chtěla bych Vás upozornit na knihu Marka Hermana „Najděte si svého marťana … co jste vždycky chtěli vědět o psychologii, ale ve škole vám to neřekli.“

Tuto knihu jsem si přečetla na přímé doporučení jejího autora. Pan Herman nám kdysi (v prvním ročníku mých vysokoškolských studií) přednášel jako externista na univerzitě. Nemějte o mě ale zkreslené představy, nikdy jsem nebyla ten typ studenta, co bytostně prahne po nových informací a jen co skončí seminář, běží do studovny prohloubit své kusé znalosti. Ba naopak. Marek Herman na Fakultě tělesné kultury garantoval „céčkový“ předmět, u kterého bylo předem avizováno, že kýžený jeden kredit, bude studentům udělen za účast. Zapsala si ho snad celá škola. Třem stovkám švihadel (rozumějte tělocvikářům) tanuly na mysli jediné otázky: 'Co tady budeš chlapče celý víkend předvádět? Kdy asi tak pochopí, že jsme si přišli jen pro kredit a nechá vysbírat indexy?'. Přednášející neměl vůbec lehkou výchozí pozici, ale zachoval se tak, jak nikdo nečekal. V první větě řekl, ať mu obětujeme 15 minut, kdo poté uzná, že ho to nezaujalo, v klidu se mu podepíše a může odejít. …Po stanoveném intervalu odešli dva lidé, z tří stovek, slušná bilance. Následujících dvakrát osm přednáškových hodin se pro mne stalo jedním z nejsilnějších zážitků mého vysokoškolského studia.

Touto historkou ze studentských let jsem Vám jen chtěla přiblížit, jak poutavě umí Herman nejen přednášet, ale i psát. Zaujmout bandu devatenáctiletých švihadel filosofickou psychologií, to chce víc než mít povědomí o Freudovi. Kniha je souborem filosofických, psychologických i pedagogických koncepcí, podaných specifickou formou a zejména velmi srozumitelným jazykem. Řada ústředních myšlenek je implementována do světa dětské psychiky. Autor se dotýká nejen problematiky mezilidských vztahů, ale i na příklad sebepoznání, sebeřízení, interpersonální komunikace, archetypálních vzorců lidského chování apod. Nejkrásnější na této knize je, že není psána pro specifickou cílovou skupinu, své osobité kouzlo bude mít pro vysokoškolského profesora, stejně tak jako v ní objeví hlubší dimenzi teenager, jakým jsem byla třeba já, když se mi tento svazek dostal poprvé do ruky.


Satelit

HERMAN, M. Najděte si svého marťana … co jste vždycky chtěli vědět o psychologii, ale ve škole vám to neřekli. Olomouc: Hanex, 2008. ISBN 978-80-7409-023-3.

autor článku: Mgr. Lucie Piňosová

Nahoru