Míčkování jako metoda stimulace u dětí s těžkým zdravotním postižením

Míček v akci Míčkování je alternativní metoda podpůrné stimulace u dětí s těžkým zdravotním postižením. Cílem této metody je uvolnění, zklidnění, zmírnění psychického napětí, pocit jistoty a pohody.

Děti si díky této metodě uvědomují jednotlivé části svého těla. K míčkování používáme molitanový míček. Pro zdárný průběh míčkování je nezbytné navození klidné atmosféry, přiměřená teplota v místnosti, měkká podložka, aromalampa, relaxační hudba a případné polohovací pomůcky. Důležitým prvkem při míčkování je také přítomnost svíčky – tzv. světýlka, do kterého míček v průběhu několikrát oklepáváme a zbavujeme tak organismus dětí od negativních složek. Při míčkování volíme různé polohy – dítě buď leží na podložce, nebo je vsedě opřené o naše tělo. Využíváme několik metod pohybu s míčkem – setření, ťukání a koulení.
Uvádím praktický návod k míčkování, který používám ve své praxi:
Míček se koulí po hlavě, rozcuchává vlasy, prohlíží ouško, zase přes temeno hlavy na druhé ouško, zopakujeme 3 až 5x, zpět na předešlé ouško přes čelo, uprostřed čela zastavíme a zatlačíme, zase na ucho, zase zpátky přes čelo totéž a dále kutálíme míček přes obočí na druhé ucho, míček koulíme kolem ucha a vracíme se přes zavřená víčka na opačné ucho a opět koulíme kolem ucha. Na každém oku se přitom míček krátce zastaví. Zopakujeme ještě jednou. Uděláme kosmetický trojúhelník – na tváři se pohybujeme od nosu, k bradě, k uchu, několikrát zopakujeme. Zatlačíme na nos, uděláme klauna. Nakonec míček několikrát obkrouží bradu a oklepeme jej do světýlka.
Pokračujeme kolem krku, děláme „korálky“. Zatlačíme na jagulární jamku, ťukáme na ni a říkáme áááá. Potom ťukáme do hrudníku a říkáme jááá. Po prsní kosti koulíme míček s nádechem dolů k pupku a s výdechem nahoru, kdy říkáme šššš, opakujeme asi 3x. Zastavíme se na prsní kosti, lehce potlačíme, pomasírujeme srdíčko a „probudíme“ ho. Oklepeme míček do světýlka.
Míček krouží kolem pupíku – říkáme „ běžela myška okolo bříška šup do pupíčka“ a opakujeme zhruba 3x. Potom děláme na bříšku oblouky nad pupkem- „ máme doma hodiny, tikají nám celé dny, tik tak tik tak, tikejte si taky tak“. Míček oklepeme do světýlka.
Následují ruce. Prsty jsou rozevřené, na hřbetu ruky kutálíme přes prsty a říkáme „ to je táta, to je máma, to je bába, to je děda, to je vnouček, malý klouček“, potom přejdeme do dlaně „všechny moje prsty, schovaly se v hrsti“. Na dlani děláme „vařila myšička kašičku…“, přičemž jako komůrka nám slouží podpažní jamka. Míček koulíme okolo zápěstí, děláme náramek, míček jde do předloktí, uděláme „pepka námořníka“, a nakonec si míček „prohlíží“ ramínko. Pak sklouzneme dolů setřením po ruce a oklepeme. Totéž děláme na druhé ruce.
Nohy: Napřed kroužíme míčkem pod prsty a dokola, dále kroužíme míčkem po obvodu chodidla, několikrát zopakujeme a zůstaneme na patě. Pokračujeme kutálením míčku od paty k prstům na chodidle, několikrát po hraně chodidla. Dále „okováme“ nožku – „ kovej, kovej, kováříčku, okovej mi mou nožičku, okovej ji hezky, dám ti čtyři český, okovej mi obě, zaplatím já tobě, okovej mi levou, pravou, abych mohl běhat travou, okovej je ještě dnes, pojedeme přes náves“. Potom „jedeme“ od palce přes nárt ke kolenu, které obkroužíme, pokračujeme ke kyčli, kterou také obkroužíme, poté míček sklouzne po noze dolů zpět k palci a oklepeme ho.
Dítě uložíme na bříško a pokračujeme na zádech: Začínáme nad zadečkem a tlačíme míček po páteři nahoru, a sklouzneme dolů (zopakujeme několikrát). Totéž na levé straně páteře a dále na pravé straně. „Pomalujeme“ záda od středu páteře do boku a zase zpátky, přitom se posouváme směrem nahoru a opakujeme. Něco „nakreslíme“ na záda dítěte a poté „vygumujeme“.  Uděláme deštík: ťuká, ťuká deštík, na široký deštník, ťuká, ťuká prstíkem, kdo je pod tím deštníkem?“ Odpovíme jááá. Poté odložíme míček a pracujeme prsty za použití říkanky: dešťové kapičky dostaly nožičky, dešťové kapičky dostaly nožičky, kocour spal v okapu, plácly mu na tlapu, kocour se polekal, utíkal, utíkal.
Nakonec dítě několikrát pohladíme od hlavy k patě, zabalíme do deky a necháme relaxovat.

autor článku: Mgr Kateřina Potůčková

Míček v akci

Sada míčků na míčkování

Nahoru