Kde se hraje pro děti

Divadelní program Se začátkem nové divadelní sezóny jsem se rozhodla prozkoumat, alespoň virtuálně, situaci na prknech, která znamenají svět ve městě Brně.

A jelikož středem zájmu naší organizace jsou zejména děti, zaměřím se ve své sondě na divadla, která přinášejí radost našim nejmenším.

Nelze na prvním místě nezmínit Národní divadlo Brno, jenž slibuje svým dětským divákům výběr z více než desíti inscenací, realizovaných pod střechou Malé scény Mahenova divadla, v Janáčkově divadle, tak i na jevišti Divadla Reduta. Z titulů, které potěší oko diváka již v následujících dnech, tj. koncem měsíce záři a počátkem října, stojí za zmínku Pohádka o malém Mozartovi a velkém drakovi, Čert a Káča, Kvak a Žbluňk, Zlatovláska, Šípková Růženka, či Sněhurka a sedm trpaslíků.

To v Divadle Radost je již repertoár představení pro děti tak rozsáhlý, že jsou jednotlivé hry zařazovány do příslušných kategorií v závislosti na věku diváka. Tato označení významným způsobem usnadňují orientaci ve výběru. Rozeznáváme zde představení pro mateřské školy, pro 1. a 2. třídu, pro 3. až 5. třídu, pro 2. stupeň ZŠ a v neposlední řadě i představení pro mládež a dospělé. Divadlo Radost se může chlubit premiérou nově nazkoušené komedie Mach a Šebestová, kterou budou moci první diváci shlédnout již 29. září. Na závěr nelze opomenout, že k divadlu náleží i Muzeum loutek, jenž otevře svoji zbrusu novou expozici spolu se slavnostním uvedením premiérového představení Mach a Šebestová.

Divadlo Polárka je profesionálním dětským brněnským divadlem, které nabízí mimo dopoledních představení ve všedních dnech, jenž jsou určena zejména školkám a školám, také odpolední a večerní představení pro širokou veřejnost. Jedná se zejména o sobotní představení se začátky v 15:30 a v 17 hodin a jednou až dvakrát týdně jsou na programu večerní inscenace od 19 hodin. V hracím plánu si můžeme vybrat na příklad z těchto titulů: Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Moravský Budulínek, Petr Pan, O hodném drakovi a mnoha dalších.

Divadelní studio „V“ i přesto, že není profesionálním divadelním souborem, by nemělo ujít naší pozornosti, zejména pro svoji žánrovou skladbu, ve které jednoznačně dominují pohádkové tituly. Všechna představení pro děti jsou hrána o víkendech od 15 hodin. Již o tomto víkendu 21.-22. 9. se můžeme těšit na Karafiátovi Broučky, či na Neználka ve Slunečním městě, dále také na Chytrou Horákyni, Otesánka, Smolíčka, a další tituly.

Z méně proslulých divadelních souborů můžeme dále zmínit Divadlo Vaňkovka – divadlo pro děti, které letošní sezónu zahájí až 20. října představením Princezna s dlouhým nosem.

Výběr je, dle mého názoru, více než pestrý, ale rozhodně ne úplný. Nebylo mým cílem zmínit veškerá dětská představení v brněnských divadlech, spíše jen ukázat, že možnosti jsou opravdu nesčetné a vybrat si může každý, kdo má chuť vyrazit za kulturou se svými dětmi.


Divadelní program

Internetové zdroje:

http://www.ndbrno.cz/detem/predstaveni-pro-deti

http://divadlo-pro-deti.cz/

http://www.divadlopolarka.cz/

http://www.divadlov.cz/

http://www.korab.cz/vankovka/

autor: Mgr Lucie Piňosová

Nahoru