Jak nevyhořet

Nedávno mne zaujalo povídání známého českého psychiatra Maxe Kašparů o tom, co dělat, abychom nevyhořeli. Tedy budovat si jakýsi šestistěn ve svém životě. O toto povídání bych se s Vámi ráda podělila, zde je přepis oné přednášky. 

Když se podíváte na tuto stěnu. Tato stěna je před vámi, tamta stěna je za vámi, tato je po vaší levici a tato je po vaší pravici. Pak je strop a podlaha. Když do této místnosti přinesu svíci, kterou zapálím a nikdo tady nebude, bude to úplně prázdná místnost od lidí, budou zavřená okna a dveře aby tady nebyl průvan, a já sem tu svíci postavím, tak ona bude hořet. A já mám jistotu, že bude hořet v klidu, že ten plamínek si bude krásně plápolat. Jestliže jednu stěnu zbourám, tak už je ten plamen ohrožen, a jestliže zbourám dvě stěny, tak vznikne průvan a ten plamen mi zhasne.

Stejně tak je to s člověkem. Aby člověk nezhasl, aby stále hořel, tak musíme mít šest zabezpečených stěn v životě. Teď které to jsou. A vy si udělejte takovou inventuru, která stěna vám chybí.

Musíme mít první stěnu, a to je to, co je před námi. Všichni se musíme na něco těšit. To, co je před námi, na to se těšíme. Musíme mít nějakou perspektivu. Stále mít něco před sebou. Těšit se kam pojedu v létě na dovolenou, těšit se co dostanu od manžela k blížícím se vánocům, těšit se …, člověk se musí těšit. Jak nemáte přední stěnu, jakmile toto tady není, tak ten váš plamínek vaší svíce je ohrožen.

Zadní stěna charakterizuje ve vašem životě lidi, o které se můžete opřít. Doslova. Když se člověk opírá, tak se vždycky opírá zády dozadu. Čili někdo musí být za vámi, o koho se můžete opřít. Žena musí mít jistotu, že muž je její opora. Děti musí mít jistotu, že rodiče jsou jejich opora a takto to jde. Jestliže vy nemáte nikoho v životě, o koho byste se mohli opřít, ba dokonce bojíte se pohledět dozadu kdo tam je, ó hrůzo, abych ještě od něho kudlu do zad nedostal, no tak to už vám chybí dvě stěny a to už je po plamenu. Čili pěstujte si tu přední a pěstujte si tu zadní stěnu.

A teď půjdeme k další. Po levici, to co je po naší levici je blíže k našemu srdci. Protože člověk má srdce na pravém místě, když ho má vlevo. Toto je stěna, která je charakterizovaná našimi přáteli. Byť jste ženatí, byť jste vdané, je potřeba nežít v tom manželství jako v ponorce, ale mít přátele. Mít prostě někoho, za kým přijdete a tak mu od srdce řeknete, jak vás to všechno štve, jak jste na to na všechno naštvaný. Někoho, komu si to srdce, protože to je vlevo, vylejete. Čili takového dobrého přítele, zpovědníka, někoho kdo si to samozřejmě jako ten zpovědník nechá pro sebe. A vy se tam můžete vypovídat. Nemáte-li, budujte to, hledejte to.

A pak je pravá stěna. Pravá stěna to jsou ti v našem životě, se kterými spolupracujeme. Musíme s nimi spolupracovat. Je důležité, aby na pracovišti byly dobré vztahy. Představte si, že jste v práci a teď nemluvíte támhle s tím, a ten nemluví s vámi a támhle před tím nesmíte nic říct, protože on by to řekl dalším, támhle na toho si musíte dávat bacha. Tak to vám chybí pravá stěna. To jsou ty pracovní vztahy.

Tady jsou přátelské vztahy, tady jsou pracovní, támhle jsou rodinné, tady je perspektiva a teď máme podlahu. Ten svícen se musí postavit do jednoho místa a tam musí stát, protože jestli s ním budu běhat sem a tam, chvilku tam a chvilku tam, tak to mi při tom běhání zhasne. Tohleto dělá spousta lidí, když říkají že tamhle mi bude líp a tak jde tam, a támhle to by bylo líp támhle, …. Ne, toto je moje místo a na tomto místě musím pevně stát, protože toto je moje místo. Být pevně na tom svém místě a nekoukat po tom, že támhle by to bylo lepší.

A potom je ta šestá stěna a to je ta vrchní. To je to světlo našeho života, to jsou věci, které nás přesahují. To jsou ty duchovní hodnoty, to je kultura, umění, dobro, krása, pravda, víra, naděje, láska. To jsou hodnoty, které prší z nebe, proto je symbolizuji na strop. Protože jakmile jste bez víry, bez lásky, bez naděje, bez krásy, bez kultury, bez umění, tak vám chybí ten vršek a prší na vás a padají kroupy a zhasne to.

Přeji, abyste měli každý z vás vybudovaný ten šestistěn a potom se bude třást každé vyhoření.


Přednášku najdete na
https://www.youtube.com/watch?v=M3KytsbBNi8 nebo v delší verzi na https://www.youtube.com/watch?v=MRhVrcoR15A#t=1458

autor článku: Martina Pospíšilová DiS.

 Nahoru