Čeští paralympionici v Soči

Logo paralympiády v Soči S respektem k Neslyšícím sportovcům na Deaflympiádách i ke sportovcům s mentálními deficity účastnících se jak Global Games, tak i Speciální olympiád, si dovoluji tvrdit, že Paralympijské hry jsou největší událostí sportovního světa handicapovaných. Již za pár týdnů se můžeme těšit na XI. zimní paralympijské hry v ruské Soči. Budou zahájeny 7. března, což je přesně měsíc po zahájení XXII. zimních olympijských her (7. - 23. 2. 2014), závěrečný ceremoniál proběhne 16. března 2014.

Historie paralympijského hnutí je spjata se Sirem Ludwigem Guttmannem, který na počátku čtyřicátých let dvacátého století založil rehabilitační ústav pro válečné veterány v anglickém městečku Stoke Mandeville. Jelikož jeho pacienti byli zejména mladí muži s poraděním míchy či s amputacemi, indikované sportovní aktivity byly nejen vhodnou sociální ale i léčebnou rehabilitací. Již v roce 1948 byly uspořádány první Stoke Mandevillské hry a o čtyři roky později již mluvíme o mezinárodní účasti na těchto hrách, které jsou přímými předchůdci paralympijských klání. V roce 1960 se Guttmannovi skutečně podařilo realizovat systém soutěží pro tělesně postižené sportovce podobný olympijským závodům, historicky mluvíme o I. paralympijských hrách v Římě. Až o šestnáct let později se uskutečnila I. zimní paralympiády (1976) ve Švédsku (Örnsköldsvik). Postupem let na Paralympijských hrách začali startovat nejen sportovci s paraplegií, pro které byla určena první paralympiáda, ale i zástupci z řad „spastiků“, zrakově postižených, ale i mentálně postižených.

Co se týče úspěchů českých paralympioniků byla historicky nejúspěšnější sportovkyní na zimních paralympiádách zrakově postižená Kateřina Šromová Teplá, která s vodiči Pavlem Teplým (1992 a 1998) a Renátou Karamanovou (2002) získala v alpském lyžování pět zlatých a čtyři stříbrné (dvě z nich pro Československo v Tignes/Albertville) medaile. Historicky nejúspěšnějším českým sportovcem na letních paralympiádách je Jiří Ježek (6-4-1), který je zároveň nejúspěšnějším cyklistou v historii paralympijských her vůbec.


Známka na téma paralympiáda

fotografie převzata z http://expo-net.blogspot.cz

Zpět k XI. zimním paralympijským hrám v Soči, na programu her bude tradičně alpské lyžování (s klasickými pěti disciplínami: slalom, obří slalom, super-G, sjezd a alpská kombinace), severské lyžovaní a to jak biatlon, tak běh na lyžích, hokej resp. sladge hokej a curling resp. curling vozíčkářů. Vůbec poprvé budou moci diváci sledovat disciplínu s názvem parasnowboard resp. snowboardcross, v níž budeme mít i my želízko v ohni, českého reprezentanta Tomáše Váverka. Nominace českých paralympioniků ještě není úplná, definitivní uzávěrka přihlášek na XI. POH je 14. února. Z českých reprezentantů má účast zajištěnou osmnáct paralympioniků – čtrnácti členný tým sledgehokejistů, tři sjezdaři Oldřich Jelínek, Stanislav Loska a zrakově postižený Patrik Hetmer s trasérem Miroslavem Máčalou a zmiňovaný snowbordista Tomáš Váverka. Kvóta pro ČR však už může být navýšena pouze o divokou kartu pro zrakově postiženou běžkyni na lyžích Miroslavu Sedláčkovou.

Všem českým reprezentantům přeji zúročení tréninkového úsilí v podobě kovové nadílky ze Soči. Hodně štěstí!!!

autor článku: Mgr. Lucie Piňosová



Nahoru