AKTIVIZAČNÍ TECHNIKY PRO OSOBY S TĚŽKÝM A KOMBINOVANÝM POSTIŽENÍM

Vždycky pro mě bylo určitým způsobem těžké, když jsem se ve své praxi setkala s dítětem nebo dospělým s těžkým postižením. S postižením, které člověka opravdu omezí, znemožní mu běžný pohyb atd. Všichni chceme, aby tito lidé mezi námi prožili pokud možno co nejvíc normální život. Coby myšlenka je to fajn. Dobře se o tom mluví. Já se ale vždycky uvnitř sebe ptám „JAK?“ „Co mám JÁ udělat?“ Není úplně lehké na tuto otázku odpovědět. 

Docela hodně mi pomohl dvoudenní kurz, který jsem předevčírem dokončila. Týkal se aktivizačních technik pro osoby s těžkým a kombinovaným postižením. Kurz měl výbornou jak teoretickou tak praktickou část. Nikdy před tím jsem si neuvědomila, kolik vjemů zdravý člověk získává a přijímá naprosto samozřejmě. Jsem ráda, že jsem se dověděla, jak tyto vjemy zprostředkovat těm, kteří nemají takové štěstí a nemohou si je získat sami. Jen pro informaci jedná se o tak „samozřejmé“ věci, jako je prostorové vnímání (dopředu, dozadu, nahoře, dole, vertikální a horizontální poloha aj.), zvukové vjemy (rytmus, arytmie aj.), hmatové vjemy (hladké, drsné, drsnější, zip, chladné, teplé aj.), chuťové a čichové vjemy…  Jak toto předat člověku, který z většiny světa zná jen svou postel, převalení na levou a na pravou stranu a když je dobře tak svůj vozík? Já už vím jak! A jsem za to fakt ráda!

Toto není jediné téma, které jsme probírali, a které mně zaujalo. Kdybych ale měla popsat všechno, napíšu knihu – a je škoda psát něco, co už je napsané. Tento kurz mohu doporučit všem, kteří se touto tématikou zabývají. Jednoduchým a praktickým způsobem se tak člověk dozví, co všechno je dobré si uvědomit při práci s osobami s těžkým tělesným postižením a jak konkrétně postupovat.

Více informací o kurzu naleznete zde: http://pomahamekvalite.cz/aktivizacni-techniky-pro-osoby-s-tezkym-kombinovanym-postizenim-16-h-pc-vzdelavani#NadpisKurzu

Aktivizační činnosti

 

autor článku: Bc. Pavlína SkopalováNahoru